Ana Sayfa / Gündem / Aslanlı Çayı İçin Islah Çalışmaları
Aslanlı Çayı

Aslanlı Çayı İçin Islah Çalışmaları

Burdur Aslanlı Çayı İçin Islah Çalışmaları

Burdur’un Aslanlı Çayı’nda ıslah çalışmalarının devam ettiği, çalışma ile 22 bin dekar arazinin taşkınlardan korunmasının hedeflendiği bildirildi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, yaptığı yazılı açıklamada, çalışma kapsamında Çavdır Kızıllar Barajı mansabından başlayarak Bayır köyü girişinde bulunan köprüye kadar, Aslanlı Çayı’nın dere yatağının tanzim edildiğini, rusübat temizliği yapılarak yan dere bağlantılarına menfezlerin konulduğunu ve dere kurplarına taş tahkimat yapılarak çayın 3 bin 650 metrelik birinci etap ıslahının tamamlandığını belirtti.

2018 yılı içinde projenin 2. etap çalışmalarının devam ettiğini aktaran Genel Müdür Acu, şunları kaydetti:

” Dalaman Çayı bağlantı noktasından Gölhisar ana yoluna kadar olan 5 bin 700 metrelik kısmında dere ıslahı, yatak tanzimi ve taş tahkimat yapılacak toplamda 22 bin 300 metre uzunluğa sahip Aslanlı Çayı’nda 22 bin 300 metre dere ıslahı, 44 bin 600 metre servis yolu yapımı ve stabilize ile kaplama, çayın yan kollarına menfez yerleştirme, kurplara köprü ve menfez giriş çıkışlarına toplamda, 8 bin 700 metre taş tahkimat yapılarak proje tamamlanacaktır.

Çalışmaların tamamlanması ile Aslanlı Çayı’nın sınırlarından geçtiği Çavdır ilçesinin Kızıllar, Bayır, Kozağaç köyleri, Çavdır ilçe merkezi, Kayalı köyü, Gölhisar ilçe merkezi ve Sorkun köyleri tarım arazilerinin taşkın riskinin azaltılması, ürün ve verim kayıplarının önlenmesi hedeflenmektedir. Projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.