Hayvanların Yaşam Çığlığı

Burdur Çöplüğündeki Hayvanların Yaşam Çığlığı

Burdur Çöplüğü’nde hayvanların yaşam çığlığı, Burdur Hayvan Dostları Derneği Başkanı Aysel Turan ve dernek üyesi gönüllüler, çöplükte yaşayan sokak hayvanlarını besledi. Yaş ve kuru mamalarla hayvanlarını besleyen hayvan severler, Burdur Belediyesi tarafından sokak hayvanlarının su ihtiyaçlarının giderilmesi için konulan su tankerlerinin yanına yiyecek konuldu. Çöplükte hayvan severler tarafından yakalanan köpek yavruları Belediye barınağına getirildi.

Hayvanların Yaşam Çığlığı’na Gönüllü Çalışma

Burdur‘da 2011 yılından bu yana sokak hayvanlarının daha iyi koşulda yaşamaları için gönüllü olarak hizmet ettiklerini belirten Burdur Hayvan Dostları Derneği Başkanı Aysel Turan, 2011 yılında kurulan derneğimiz, federasyonla üyesi olmakla birlikte bizler doğadaki kedi köpek tüm hayvanları gönüllü olarak bakmaktayız. Ne yazık ki Burdur Belediye çöplüğünün özelleştirilip firmaya verilmesi ile Burada doğal olarak çevre köylüler ve belediler tarafından bırakılan hayvanlar doğal olarak çöplükten besleniyorlar. Doğal olarak da çoğalıyorlar.

Bu çöplükte yüzlerce hayvanın çöpler altında kaldıklarını görüyoruz. Buraya geldiğimiz zaman buradaki hayvanların durumunu gördüğümüzde çok üzülüyoruz. Bunların acilen toplanması gerekli bizlerin gücü yetmiyor. Lütfen bu minik yavru köpeklerin kısırlaştırılması için anneleriyle birlikte alınması gerektiğini ve bu konuda yetkililerin bizlere yardımcı olmasını istedi,

“Hayvanların kısırlaştırılması için uzman bir yakalama ekibine ihtiyaç var”

Burdur Çöplüğü’nde yaşayan sokak hayvanlarının kısırlaştırılarak doğaya salınması gerektiğini açıklayan Başkan Turan, hayvanların yakalanması için uzman bir yakalama ekibinin olması gerektiğini söyledi. Uzman bir ekiple yakalanan hayvanların kısırlaştırıldıktan sonra doğaya salınabileceğini söyleyen Turan, Burada 2 yıldır çevre köylerden atılan doğal yaşama tutunmaya çalışan köpekler var. Tabi bu da doğal olarak çoğalmasına sebep olmuştur.

Şu an Burdur Çöplüğü onların yaşam alanından çıkmıştır. Küçük yavru köpekler yabanileştiği için yakalanması zor. Yeni doğan yavruları da anneleriyle birlikte alınması gerekir. Buna da bizim gücümüz yetmiyor bu konuda yetkililerden ve hayvan dostlarından acil olarak yardım beklediklerini açıkladı. Bu da çok insani yönden yakışmayan davranıştan dolayı biz hayvanların acilen kısırlaştırılmasından yanayız. Çünkü köklü çözüm kısırlaştırma gerekiyor.

Burada hayvan yabanileşmiş, atılmış, uzman toplayıcıların gelip, bunları uyuşturarak ya da nasıl yöntemleri varsa o şekilde yakalanmalıdır. Bu hayvanlar her zaman katlanarak çoğalıyor. Buna acilen bir çözül bulunması çağrısında bulundu.

Burdur Hayvan Dostları Derneği Başkanı Aysel Turan

Kedi-Köpeklerin rehabilitasyon edildiği Burdur Belediyesi Hayvan Barınağında Sokağa bırakılan At bile var. Rehabilitasyon merkezinin maskotu ve hayvan dostları tarafından Uğur adı verilen atın yiyecek ihtiyacını Yurtdışından bir hayvan severin üstlendiğini açıklayan Burdur Hayvan Dostları Derneği Başkanı Aysel Turan, buranın maskodu, ayaklarından rahatsız olan Uğur iyileşti, tüm hayvanların Uğur gibi hayvan severlerin desteklerine ihtiyacımız var. Bu konuda tüm vatandaşlarımızın desteğini beklediklerini söyledi.

Hayvanların Yaşam Çığlığı’na Dernek Başkanı Sosyal Medya hesabından;

Burası Burdur Şehir Çöplüğü.! Bu Canların CAN GÜVENLİĞİ YOK!!!
Çöplük O Canlar için Önceleri Beslenme Yaşama Bölgesi idi, Şimdi CEHENNEM bölgesi oldu!
Çünkü yüzlerce can çöpün altında can vermeye devam ediyor!!!
İş makinelerinden kaçamayan yavruların organları çöpe karışıyor!

Bir Avuç Hayvan Sever Can Kurtarma peşinde çırpınıyor!

Anne köpeklerin gözleri önünde yavrular can veriyor!!!
Lütfen Gönüllü Destekçileri ihtiyaçimiz var.
Bizim Yüreğimiz Burdur Şehir Çöplüğünde O Canlarla Can Veriyor. diye paylaşım yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.