Burdur Şeker Fabrikası

Burdur Şeker Fabrikası özelleştirme ihalesi iptal

ŞEKER-İŞ Sendikası Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay, Burdur Şeker Fabrikası özelleştirme ihalesinin iptal edildiği ile ilgili yaptığı açıklamada; Burdur ile birlikte Yozgat ve Ilgın şeker Fabrikalarının da ihalesinin iptal edildiğini belirtti.

Onay “bugün Burdur Şeker Fabrikasında sevinçli bir günümüz. Şubat 2018 de başlayan Türk şeker’in 14 Şeker fabrikasının satışı işlemlerinde 10 fabrikanın satışı yapılarak devri yapıldı.

Kastamonu Şeker Fabrikasının ise ihalesi iptal edilmişti. Burdur, Yozgat ve Ilgın fabrikalarının ise ihalesi yapılmış ve devri bekleniliyordu. O günden bugüne alıcı firmalar 3 defa uzatma hakkı kullandı. Bu tarih 25 Aralık tarihi itibariyle sona erdi.

Bugüne kadar Şeker Fabrikasının özelleştirilmemesi ile ilgili sendika olarak kamuoyunu bilgilendirdik ve ciddi mücadelelerde bulunduk. 26 Aralık 2018 günü Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Türk Şeker’den güzel haberi aldık. Burdur, Yozgat ve Ilgın şeker Fabrikalarının satışları iptal edildi” dedi.

Burdur Şeker Fabrikası Sevinci!

Onay şunları söyledi; “Şeker İş sendikası olarak tüm çiftçi, besici, üretici, nakliyecilerimize, emekçilerimize, işçi ve memur kardeşlerimize; ve tüm Burdurlulara hayırlı ve uğurlu olsun temennisinde bulunuyorum. İnşallah bu bacaları daha iyi tüttürmek için; Maliyetleri minimize ederek, daha kârlı bir Şeker Fabrikası yaratmak için biz varız, biz buradayız.

Biz tüm üretici, çiftçi,besici, akliyesi hep beraber elele daha maliyeti düşük bir şeker fabrikası yaratabilmeliyiz. Burdur’daki tüm STK Başkanlarından, Burdur’un ileri gelenlerinden, vekillerimizden birlik beraberlik içerisinde Şeker Fabrikası için ne yapılabilir, ek yatırımlar yapabilmek; Üretimi artırabilmek için ne yapılabilir, fikir birliği yaparak daha gelişmiş bir Burdur Şeker Fabrikası, istihdamı artırıcı bir şeker fabrikası yaratılmalı”

Onay, “Burdur Şeker Fabrikası 6 il, 26 ilçe, 152 köye hitap ediyor. 4123 çiftçimiz ile bu sezonda sözleşme yapılmıştı. 600 bin ton Şeker Pancarı bu yıl 410 bin tona düştü.

Bunu yüzde yüz özelleştirmenin etkisi diyemeyiz.

Başta mevsimsel nedenler, yağmurun yağmamasının etkisinin yanı sıra özelleştirmenin de etkisi vardır. Bundan sonra 410 bin ton işleyerek değil tekrar 600 bin tonlara çıkararak tüm çiftçilerimiz ve emekçilerimizle bu tonajı bulmak istiyoruz. Şeker ambarların dolu olmasını istiyoruz.

Burdur Şeker Fabrikası Burdura yaklaşık olarak 200 Milyon liralık bir girdisi var” diye konuştu.

Onay, “Satışın iptal edilmesiyle bu güzide fabrikamızın tekrar Burdurlulara emanet edilmesi gurur kaynağıdır; Bu konuda emeği geçen çiftçilerin, besicilerin, nakliyecilerin Elmalı’dan, Acıpayam’a, Dinar’dan Senirkente tüm çiftçilerimizin ve Burdurumuzun gözü aydın” ifadelerini kullandı.

Özelleştirme İdaresi tarafından satışı yapılan Burdur Şeker Fabrikası’nı satın alan firmanın yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle satış iptal edildi. Şeker İş Sendikası Başkanı; Satışın iptalinin Burdur için hayırlı olmasını diledi.

Burdur, Yozgat ve Ilgın fabrikalarının satışı iptal oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.