Salda Gölünde

Dünya Rekoru Salda Gölü’nde Kırıldı

Dünya dalış rekortmeni Şahika Ercümen, 1 dakika 58 saniyede 65 metreye dalarak bu alandaki dünya rekorunu Salda gölünde kırmayı başardı.

Serbest dalış dünya rekortmeni Şahika Ercümen, “Türkiye’nin Maldivleri” olarak anılan Salda Gölü’nde 1 dakika 58 saniyede 65 metreye dalarak bu alandaki dünya rekorunu kırmayı başardı.

Tatlı su (göl) serbest dalışında 55 metre olan dünya rekorunu kırmak isteyen milli sporcu Şahika Ercümen, Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü’nde kendisini hazır bekleyen dalış teknesiyle açıldı. Gölün ortasında suya girip bir süre ısınma çalışması yapan Şahika, kendisini için oluşturulan özel platformun bulunduğu alanda dalışa geçti. 65 metre derinliğe erişen milli sporcu, 1 dakika 58 saniye sonra yüzeye çıktı. Kimseyle temas etmeden 20 saniye bekleyen Şahika, bilinci açık şekilde elini havaya kaldırınca Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) gözlemcileri beyaz bayrakla rekorun kırıldığını teyit etti.

Türk bayrağı açarak sevinç gösterisi yapan Şahika Ercümen, “Bir anda nefesimi tutamayacağımı zannettim, çünkü su çok soğuktu ama bu rekoru kırdım. Çok mutluyum. Amacım Salda Gölü’nün korunmasına dikkat çekmekti. Bu rekoru Cumhuriyet’e ithafen gerçekleştirdik.” ifadelerini kullandı.

Dünya dalış rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen’in tatlı su (göl) serbest dalışında 55 metre olan dünya rekorunu Salda Gölünde kırma denemesi, dünkü olumsuz hava koşulları nedeniyle bugüne ertelenmişti.

Şahika Ercument

Salda Gölünde ki “Rekorumuz ülkemize hayırlı uğurlu olsun”

Dünya dalış rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen,
Salda Gölü’nde 1 dakika 58 saniyede 65 metreye dalarak, tatlı su (göl) serbest dalış dünya rekoru kırmasına ilişkin, “Rekorumuz ülkemize hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Ercümen, Salda Gölünde kırdığı rekorun ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’ye yeni bir dünya rekoru armağan ettiğini söyledi.

Salda Gölü’ne geçen yıl belediyenin davetiyle keşif dalışı yapmak için geldiğini aktaran Ercümen, bir yıl sonra bu kadar soğuk bir suyla karşılaşacağını beklemediğini dile getirdi. Bugün hava şartlarının suyun soğukluğu dışında lehlerine olduğunu aktaran Ercümen, “Dalışımız iki dakikaya yakın sürdü. Benim normalde yaptığım dalışlardan çok hızlıydı. Bunun en büyük sebebi suyun soğukluğuydu. Bugün su yedi dereceydi, uzun süre hazırlandığım için kendime güveniyordum. 29 Ekim öncesinde Cumhuriyetimize ithafen bu dalışı yapmak istedik. Rekorumuz ülkemize hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı. Dünya Sualtı Aktiviteleri Konfederasyonu (CMAS) Serbest Dalış Teknik Kurul Başkanı Levent Ucuzal da son derece başarılı bir dalış gerçekleştirildiğini kaydetti.

Burdur Valisi Hasan Şıldak CMAS tarafından 55 metre olarak belirlenen daha önce hiç kimse tarafından denenmeyen rekoru 65 metre derinliğe inerek kıran Ercümen’i tebrik etti.

Milli sporcuyu Salda Gölünde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduklarını belirten Şıldak, “Kendisine ve bütün ekibine teşekkür ediyorum. Turizme yeni kazandırmaya çalıştığımız Salda Gölü’nün tanıtımına verdiği katkı için gölümüzün temiz kalarak korunmasına yaptığı vurgu çok anlamlı.” diye konuştu.

Milli Sporcu Şahika, bizlere destek veren Burdur Valiliğine, Burdur Belediye Başkanlığına, BAKA ve Yeşilova Belediye başkanlığına bizzat teşekkürlerimizi sunuyorum “ dedi.

Destek veren kuruluşlara Plaket takdimi yapıldı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz “ Kuruyan Göller bölgesine dikkat çekmek ve bizlere destek olan Şahika ve ekibine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.