İnsuyu Mağarası Hakkında

Burdur-Antalya karayolu üzerinde, Burdur'a 13 kilometre uzaklıkta bulunan İnsuyu Mağarası, ülkemizde turizme açılan ilk mağaralardan biridir. İnsuyu mağarası deniz seviyesinden 1200 metre yüksekliktedir.

Mart 15, 2023 - 09:30
Mart 18, 2023 - 04:48
 0  6
İnsuyu Mağarası Hakkında

İnsuyu Mağarası, Türkiye'nin güneybatısında Burdur iline 14 km uzaklıkta bulunan doğal bir mağaradır. Türkiye'nin en büyük ikinci mağarası olan İnsuyu Mağarası, yeraltı sularının erittiği kireçtaşlarının oluşturduğu muhteşem sarkıt ve dikitleriyle ünlüdür. Mağaranın içinde turistler için 597 metrelik yürüyüş parkuru bulunuyor. Birbirine bağlı 9 boşluktan oluşur. Boşluk yanaklarında biriken sular göletler oluşturmuştur. Gölcükler, mağara tabanından geçen karstik bir yeraltı deresi ile birbirine bağlanmıştır.

Mağara yatay olarak uzanır ve hidrolojik olarak bir kaynaktır. Yani aktiftir ve çok dönemli oluşum özelliğine sahiptir. Jura-Kretase yaşlı kireçtaşları içinde gelişmiş olan mağara da kırık hatlar üzerindedir. İnsuyu Mağarası'nın suları aynı fay üzerinde olup kuzeydeki Kızılin Mağarası'ndan gelmektedir. Doğu-batı ve kuzey-güney fay hatlarının kesiştiği noktada mağara ağzından çıkan kaynak suları, mağara üzerinde traverten ovaları oluşturmuştur.

İnsuyu Mağarası'nda karstik yapının zamanla erimesi ve aşınması sonucu mağarada sarkıt ve dikitler oluşmuştur. Çeşitli yönlere çentiklerle açılan koridorlar da vardır. Mağaranın girişindeki sarkıt ve dikitlerle kaplı bir faydan çıkan karbonatlı maden suyu, mağaranın içinde küçük bir yer altı deresinin suyuna karışıyor. Mağarada Dilek Gölü ve Büyük Göl gibi birbiriyle bağlantılı dokuz göl bulunmaktadır. Son yıllarda çevrede yapılan sondajlar ve yeraltı sularının aşırı kullanımı mağara içindeki gölleri kurutmuştur. İnsuyu Mağarası'nda araştırma çalışmaları devam ediyor.

Son araştırmalarla mağaranın devamı niteliğinde yeni galerilerin olduğu tespit edilmiştir. Bu araştırma sonucunda elde edilen galeriler ve diğer buluntular 1/1000 ölçekli kroki üzerinde işaretlenmiştir. Burdur insuyu mağarası 100 binin üzerinde ziyaretçiye ulaşıyor. İnsuyu mağarası yaz aylarında çok sayıda ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.

İnsuyu Mağarası Nerede?

Turizme açılan ilk mağara olan İnsuyu Mağarası içerisinde çok sayıda küçük mağara barındırmaktadır. İnsuyu mağarası Antalya karayolu üzerinde bulunmaktadır. Türkiye'nin en çok ziyaret edilen mağarasıdır. 1965 yılında turizme açılan ilk mağara olan İnsuyu Mağarası 597 metre uzunluğa sahiptir. Mağaradaki karstik yapının zamanla aşınması ve erimesi nedeniyle iç kısımda dikit ve sarkıtlar oluşmuştur. İnsuyu mağarası Burdur ili Mandıra köyü sınırları içerisindedir. Burdur'da bulunan mağara 80 metre genişliği ile en çok ziyaretçi alan turizm merkezidir.

Mağara Nasıl Oluştu?

İnsuyu mağarası deniz seviyesinden 1200 metre yüksekliktedir. Coğrafi olarak Batı Torosların Kuzeydoğu kesiminde yer alır. Jeolojik olarak kireçtaşlarından oluşur. Mağaranın büyük bölümünde kireçtaşı ve suyun birleşmesiyle oluşan sarkıt ve dikitler bulunmaktadır. Mağarada irili ufaklı 9 adet göl bulunmaktadır. Yaşanan su sıkıntısı nedeniyle mağara içindeki göller kurumuştur. Mağaranın toplam uzunluğu 8350 metredir.

İnsuyu'ndaki Mağara Efsanesi

İnsuyu Mağarası ile ilgili iki efsane olduğu söylenmektedir. İlk efsane, mağarada bir canavar olduğudur. Burdur Canavarı denir. 1714 yılında Burdur'a gelen gezgin Paul Lucas burada gördüğü bir hayvanı resmetmiştir. Mustafa Koçay 1931 yılında mağaraya girdiğinde kemik yığınları görmüş ve onu bu canavarın getirdiğini belirtmiş. İkinci efsaneye göre Sagalassos antik kentinin kralı Severianus biricik kızını soylu bir ailenin oğluyla evlendirmiştir. Kız ve erkek birbirlerinden hoşlanmazlar. Bunun üzerine kral onları mağaranın derinliklerine hapsetti. Yiyecek ve su sağlamaz. Çift mağaradaki şifalı suyu içerek yaşamayı başarır ve aralarında bir aşk bağı kurulur. Mağaraya giren her çiftin bir daha ayrılmayacağına inanılır.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Burdur Medya Haberleri Burdur'da iş dünyasının durumunu, toplumun sosyal sorunlarını ve bunlara nasıl kalıcı çözümler üretebileceğimizi çok iyi biliyoruz. Özellikle iş geliştirme kapsamında bilgi paylaşımına hazırlanıyoruz.