Sanayici Maliyet Muhasebesinde Çaresiz

EPDK'nın sanayide kullanılan elektrikte yüzde 50,8, BOTAŞ'ın sanayide kullandığı doğalgazda yüzde 49,5 artış olacağını açıklaması sanayiciyi zor durumda bıraktı.

Mart 19, 2023 - 05:12
Şubat 24, 2024 - 02:15
 0  216
Sanayici Maliyet Muhasebesinde Çaresiz

EPDK'nın sanayide kullanılan elektrikte yüzde 50,8, BOTAŞ'ın sanayide kullandığı doğalgazda yüzde 49,5 artış olacağını açıklaması sanayiciyi zor durumda bıraktı. Sektör temsilcileri, maliyet hesabında artık sanayicinin çaresiz kaldığını söyledi. EPDK ve BOTAŞ, açıkladıkları tarifelerle elektrik ve doğalgaz fiyatlarına zam yaptı. Elektrik üretiminde kullanılan gazın oranı yüzde 49,5. KOBİ'lerin kullandığı gaza uygulanan zam yüzde 47,6 olarak belirlendi.

Uluslararası enerji fiyatları


Fiyat artışlarının gerekçesi olarak uluslararası enerji fiyatlarındaki artış gösterildi. EPDK ise konut elektriğini yüzde 20, sanayi abone grubunu yüzde 50 artırdı. EPDK'dan yapılan açıklamada, Rusya-Ukrayna savaşının enerji fiyatlarında yarattığı artışa dikkat çekildi. EPDK kararı ile Ocak ve Haziran aylarında konut elektriğine sırasıyla yüzde 50 ve yüzde 15 zam yapıldı. Elektrikte tüketim düzeyine göre farklı tarifeler uygulanmaktadır. Konutlarda en düşük tarife günlük 8 kwh, aylık 240 kwh ile uygulanmaktadır. EPDK'dan yapılan açıklamada, ayda 100 kWh elektrik tüketen abonenin faturasının 173,46 TL olacağı belirtildi. EPDK, fiyat artışına ilişkin yaptığı açıklamada, uluslararası enerji fiyat artışlarının "küresel enerji krizi" olarak nitelendirildiğini vurguladı. Açıklamada, “Küresel piyasalarda son aylarda enerji hammadde fiyatlarının artması nedeniyle kesinleşen elektrik tarifeleri;

  • Konut ve tarımsal faaliyet abone gruplarında %20
  • Kamu ve özel hizmet sektörü ve diğer aboneler için %30
  • Sanayi abone grubuna yüzde 50 zam yapıldığı belirtildi.

Doğalgaz fiyatlarına da zam yapıldı


BOTAŞ'ın yayınladığı Eylül ayı tarifesinde fiyat artışının yapıldığı açıklandı. Açıklamada, evlerde tüketilen gaza yüzde 80 oranında sübvansiyon verildiği belirtildi. BOTAŞ'ın zam gerekçesine ilişkin olarak, salgın sonrası talebin artmasıyla birlikte başlayan doğalgaz fiyat artışına dikkat çekilerek, bu duruma Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz etkisinin eklendiği belirtildi.

“Müşterilere fiyat veremiyoruz”

Son zamları değerlendiren sektör temsilcileri ve sanayiciler, maliyetleri hesaplamakta zorlandıklarını ve müşterilerine fiyat veremediklerini belirtti. Enerji zamlarının sanayiciler için ağır bir yük olduğuna dikkat çeken sektör temsilcileri, güncellemelerin yeniden değerlendirilmesini istedi.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Burdurluyum Burdurluyum, Burdur'da iş dünyasının durumunu, toplumun sorunlarını ve bunlara nasıl çözüm bulunabileceğini araştırarak bilgi paylaşımına hazırlanıyor.