Ana Sayfa / Burdur'da / Burdur Lisinia’nın şifa ilacı: Adaçayı Balı!
Adaçayı Balı

Burdur Lisinia’nın şifa ilacı: Adaçayı Balı!

Burdur Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından Lavanta Deresi Projesi kapsamında 75 dekarlık alana kurulan kovanlarda adaçayı balı üretimini başardı. Bu balı elde etmenin kolay olmadığını ve çalışmaların başarıyla sonuçlandığını anlatan Burdur Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca, “Adaçayı Balı’nı bu yıl 100 kilo olarak ürettik. Yurtdışında çok değerli bir baldır. Türkiye’de ise özel üretimi yapılmamış bir bal türüdür, 75 dekarlık bir alanda bitkimiz var.

İlk zamanlar kovanları yerleştirdiğimizde, arılar balı yapmadı daha sonra bize fenomeni önerdiler ama fenomenin içinde kimyasal olduğu için biz kullanmak istemedik. Adaçayı balı yapmak için çalışmalar yaptık. Pancar şekeri ile birlikte arılara adaçayı yağı verdik bir süre buna alıştıktan sonra bizim arılarımız bal yapmaya başladılar. Bitkiler çiçeklerini dökene kadar yapmaya devam ettiler fakat başka besinlere gitmedikleri ve alıştıkları için ne zamanki kendi ballarını yemeğe başladılar. Biz o zaman balı hasat ettik ve balı süzdük. Bitkinin kokusu kalmadığı için ondan sonra diğer besinlere gitmeye başladılar. 100 kilo civarında bir bal ürettik” dedi.

Yurtdışında 200 Gramı 30 Avro

Adaçayı balının yurtdışı pazarında 200 gramının 30 Avro’dan satıldığını anlatan Lisinia Kurucusu Öztürk Sarıca, Türkiye’de ilk kez üretimini gerçekleştirdikleri için, şu anda tanesini 20 TL’den satışa sunduklarını söyledi. İlerleyen dönemlerde adaçayı balı üretiminin artmasıyla bir pazar fiyatı oluşacağını dile getiren Öztürk Sarıca, “Yurtdışı satış fiyatı 200 gramlık miktarı 30 Avro civarında, çok ciddi getirisi olan bir bal ama Türkiye şartlarında daha büyük alanlarda üretim yaparak adaçayı balı elde etmek lazım. Ülkelere göre değişiyor fiyatı ama Türkiye’de bir tanesini 20 TL’den satıyoruz. Bu yıl ilk olması sebebiyle mümkün olduğunca fiyatını düşük tutmaya çalıştık. Zannediyorum önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin pek çok yerinde adaçayı balı üretilecek ve belirli bir fiyat oluşacaktır” dedi.

Adaçayı Balı Günde Bir Çay Kaşığı

Adaçayı balının yüksek etkileri olduğunu ve kahvaltılık yerine şifa veren bir bal olduğunu vurgulayan Öztürk Sarıca, günde 1 çay kaşığı, hastalık durumunda ise bir tatlı kaşığı tüketilmesi gerektiğini anlattı. Tüm etkilerin balda da görüldüğünü ifade eden Öztürk Sarıca, “ Türkiye’de alışılmış bir tat değil dolayısıyla insanların önce bu tada alışması lazımdır. Çünkü bu bal kahvaltıda yenilen bir şey değil. Bal alındığı zaman aktifliği de alınmış oluyor. Günlük bir çay kaşığı tüketilen bir baldır. Hastalık durumlarında bir tatlı kaşığına kadar tüketilir dolayısıyla azar azar tüketilmesi gerekiyor. Biz bunun daha ziyade gereksinim duyan insanların kullanması taraftarıyız. Daha sonraki dönemde insanlar bu tada alıştıktan sonra zannediyorum tüketimi artacaktır. 100-200 dekarlık büyük alanlarda balın üretimi yapılabilir. Zannediyorum Türkiye’de biz bu işi başaracağız. Gerçekten aroması ile ilgili pek çok etkiyi balında yakaladık” diye konuştu.

Adaçayı Balı Faydaları

Üretilen balın faydalarını dile getiren Öztürk Sarıca şöyle konuştu, “Adaçayına ilişkin hyotiklerin etkilemediği hastalıkları siz yağı ile tedaviler veriyorsunuz. Menopozdaki kadınlar çok fazla kullanıyor. Sindirim sistemine çok etkili, sindirim sistemi sorunu olan küçük çocuklar kullanabilir ve özellikle ağız yaraları, cilt yaralarında çok etkili, direk yaranın üzerine sürülebiliyor. Antiseptik özelliği sağlıyor. 40’ın üzerinde aktif kimyasalı var ve her kimyasalın etkisi var,- neredeyse vücut sisteminde dokunmadığı noktası yok. Zararlı etkileri çok fazla ortaya çıkıyor. Azar azar tüketildiği takdirde insanlar için her zaman bir sağlık kaynağı ve bence Türkiye’de keşfedilmemiş bir sağlık kaynağı, diğer aromatik bitkilerin yanında bence bu balın yeri ayrı, adaçayı balı ileriki yıllarda bence aromatik bitkilerin başında gelecek ve çok fazla kullanılacak.” H. Girişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.