Sipsi Nasıl Yapılır? Videolu Anlatım

Sipsi, Teke yöresinin meşhur bir çalgısıdır. Sipsi olarak bilinen müzik aletinin nasıl yapıldığını merak edenler için hazırlanan videoyu izleyin.

Mart 19, 2023 - 09:27
Şubat 24, 2024 - 13:27
 0  270

Sipsi, Teke yöresinin meşhur bir çalgısıdır. Sipsi olarak bilinen müzik aletinin nasıl yapıldığını merak edenler için kısa bir video anlatımı yaptık. Burdur'un Teke bölgesindeki ünlü müzik aleti sipsi'nin yapım sürecini Hüseyin Demir'in anlatımıyla izleyin. Burdur yöresinin gelenek, görenek ve kültürüyle övünmek yetmez. Ancak yeni neslin bu konuyla pek ilgilenmediği söylenebilir. Bırakın kültürel çalışmaları, etkinlikleri, geçmiş kültürümüzü bile koruyamıyoruz. Burdur coğrafi konumu, doğal güzellikleri, kültürel değerleri, antik kentleri ve Türk-İslam kültürünü yansıtan eserleriyle önemli bir kültür kentidir. Burdur, Teke bölgesinin kültür başkenti olarak biliniyor.

Akdeniz kıyı bölgesi ile Anadolu'nun iç kesimlerini birbirine bağlayan geçitlerin kavşağında yer almaktadır. İklim ve jeolojik yapı bakımından Batı Akdeniz, Ege ve İç Anadolu bölgeleri arasında geçiş kapısı konumunda olan Burdur, zengin tarihiyle doğal ve kültürel değerleri bünyesinde barındıracak potansiyele sahiptir.

Kısaca sipsi nedir?


Sipsi küçük bir nefesli çalgıdır. Genellikle kamıştan yapılır ve ağızdan üflenerek çalınır. Sesi, ağzındaki üfleyicinin yarattığı hava akışının titreşimleriyle yaratılır. Sipsi halk müziğinde ve daha birçok müzik türünde kullanılabilir. Ayrıca futbol maçları başta olmak üzere çeşitli spor etkinliklerinde taraftarlara destek sağlamak amacıyla da kullanılmaktadır. Sipsi fiyatı hakkında bilgi almak veya sipariş vermek için 0532 6663262 ile iletişime geçiniz.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Burdurluyum Burdurluyum, Burdur'da iş dünyasının durumunu, toplumun sorunlarını ve bunlara nasıl çözüm bulunabileceğini araştırarak bilgi paylaşımına hazırlanıyor.