Sipsi Nasıl Yapılır? Görüntülü Anlatım

Sipsi olarak bilinen müzik aletinin nasıl yapıldığını merak edenler için kısa bir videolu anlatım yaptık.

Mart 19, 2023 - 09:27
Mart 19, 2023 - 10:01
 0  122

Sipsi, Teke yöresinin ünlü bir çalgısıdır. Sipsi olarak bilinen müzik aletinin nasıl yapıldığını merak edenler için kısa bir videolu anlatım yaptık. Burdur'un Teke yöresinde ünlü müzik aleti sipsinin yapım sürecini Hüseyin Demir'in anlatımıyla izleyin. Burdur yöresinin gelenek, görenek ve kültürüyle övünmek yetmez. Ancak yeni neslin bu konuyla pek ilgilenmediği söylenebilir. Kültürel çalışmaları ve etkinlikleri bırakın, geçmiş kültürümüze bile sahip çıkamıyoruz. Burdur coğrafi konumu, doğal güzellikleri, kültürel değerleri, antik kentleri ve Türk-İslam kültürünü yansıtan eserleriyle önemli bir kültür şehridir. Burdur, Teke yöresinin kültür başkenti olarak bilinir.

Akdeniz kıyı kesimi ile Anadolu'nun iç kesimlerini birbirine bağlayan geçitlerin birleştiği noktada yer alır. İklim ve jeolojik yapı bakımından Batı Akdeniz, Ege ve İç Anadolu bölgeleri arasında bir geçiş kapısı olan Burdur, zengin tarihi ile doğal ve kültürel değerleri içinde barındıran bir potansiyele sahiptir.

Kısaca Sipsi Nedir?

Sipsi küçük bir üflemeli çalgıdır. Genellikle kamıştan yapılır ve ağızla üfleme yönetmi ile çalınır. Sesi, üfleyicinin ağzında oluşturduğu hava akımının titreşimlerinden oluşur. Sipsi halk müziği ve daha birçok müzik türünde kullanılabilir. Ayrıca futbol maçları başta olmak üzere çeşitli spor karşılaşmalarında taraftarlara destek olmak için kullanılmaktadır. Sipsi fiyatı hakkında bilgi almak veya sipariş vermek için 0532 6663262 ile iletişime geçiniz.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Haberci Burdur medya haberleri, Burdur'da iş dünyasının durumunu, toplumun sosyal sorunlarını ve bunlara nasıl çözüm üretilebileceğini araştırıyor. Özellikle iş geliştirme kapsamında bilgi paylaşımına hazırlanıyor.