Çarşamba , 20 Şubat 2019
Ana Sayfa / Video / Tanıtım / Sipsi Nedir? ve Sipsinin Özellikleri Nelerdir?

Sipsi Nedir? ve Sipsinin Özellikleri Nelerdir?

Sipsi Nedir? ve Sipsinin Özellikleri

Sipsi nedir? hakkında merak edenler olabilir. Bu yazımızda sipsi ile ilgili sipsi yapımcısından detaylı bilgiler aktarmaya gayret edeceğiz. Üflemeli bir çalgı aleti olan sipsinin özellikleri nelerdir sipsi nasıl yapılır? konularında Profesyonel sipsi üreticisi Burdurlu Hüseyin Demir bu konuda bizleri bilgilendirecek.

Sipsi ustası Hüseyin Demir halk oyunları dalında katıldığı yarışmalarda her zaman sipsi çalgı aletini icraa etmiştir. TRT Ulusal Kanallarda Teke Yöresi Kültürü adına birçok belge ve Yayınları mevcut olup kendine ait 3 tane TRT seçici kurulundan geçen Türküsü bulunmaktadır. Yarım asırdır sipsi üreten Hüseyin Demir, yöreye özgü enstrümanın yurt içi ve yurt dışında tanıtımını da yapıyor.

Demir, Teke yöresinin nefesli çalgılar grubunda yer alan ve Yörükler tarafından çok sevilen sipsinin tanıtımı için yarım asırdır emek harcıyor. Atölyesinde yaptığı sipsiler ile uluslararası yarışmalara katılan Demir, enstrümanın dünya sesleri arasına girmesini hedefliyor. Demir, yabancı ülkelerdeki müzik marketlere de ürettiği sipsi müzik aletinden gönderiyor.Müzik aletiyle ilkokul yıllarında tanıştı

Demir, müzik aletiyle ilkokul yıllarında tanıştığını ve çaldığı ilk sipsiyi kendisinin yaptığını söyledi.

Kurduğu atölyede sipsi üretmeye devam ettiğini ifade eden Demir, enstrümanı yaparken huzur ve mutluluk bulduğunu dile getirdi. Demir, 1968 yılından beri aktif olarak icracı ve imalatçı olarak çalıştığına değinerek, “Hem icracı hem de imalatçı olarak çalışmaktayım. 50 yıllık bir serüven. Çok güzel şeylere imza attık. Bu yıla kadar 35 bine yakın sipsi yaptım.” şeklinde konuştu.

Demir, sipsiyi geliştirmek amacıyla özellikle son 4 yılda yoğun bir çalışma yaptığını vurguladı. Bu kapsamda sipsinin hüseyni ve hicaz makamlarında çalınabilecek şekilde geliştirdiğini ifade eden Demir, “Sipsinin boyutları biraz değişti ama sonuçta dünya sazlarıyla da çalınabilir hale gelmesi için önemli bir adım atmış olduk” diye konuştu. Demir, sipsinin modern şekilde sunumunu yapabilmek amacıyla bu enstrümana uygun ahşap bir kılıf (case) yaptığını bildirdi. Kılıfı yapabilmek için uzun süre uğraştığını anlatan Demir, “Bu kılıfın özellikle menteşesini bulabilmek için çok uğraştım. En sonunda bu işlerle uğraşan bir arkadaşımdan temin ettim. Şimdi talebe göre sipsi kılıfı imalatı da yapıyorum. Görsellik ve sunum açısından önemli bir konu” diye konuştu.

Tek parça veya iki ayrı parça olabilen sipsilerin iki parçalıları, daha yaygın ve kullanışlıdır. Sesin çıkmasını sağlayan ağızlık kısmına “cukcuk”, gövde kısmına da “gödlek” denilmektedir. Üstte 5, altta 1 olmak üzere 6 deliklidir. Ses alanı yaklaşık 1 oktavdır ve diğer nefesli çalgılarda olduğu gibi sipside de akort yapılamadığından değişik boyda sipsiler kullanılır. Daha çok bir eşlik çalgısıdır ve gurbet havaları, zeybek, Teke havaları gibi ezgileri çalarken cura, bağlama, üç telli, kabak kemane gibi çalgılarla güzel bir uyum oluşturur.

Burdur geneli ve Teke Yöresi Çalgılarını tanıtmaya devam edeceğiz bizi takip edin.

Sipsi yaptırmak veya sipsi hakkında bilgi almak istiyorum gibi bir talebiniz olursa 0 532 666 3262 numaralı telefondan mesai saatleri içerinde arayabilirsiniz.

2 Yorumlar

  1. Çok açıklayıcı ve eğitici anlamda çalışılmış güzel bir veri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.