Ana Sayfa / Burdur'da / Tarım Hayvancılık Fuarı Kapılarını Ziyaretçilere Açtı
Burdur Tarım Hayvancılık Fuarı

Tarım Hayvancılık Fuarı Kapılarını Ziyaretçilere Açtı

Burdur Teke Yöresi 4. Tarım Hayvancılık Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı. Farklı yarışma ve etkinlikler ile renklenen fuarda ziyaretçi hedefi 100 bin olarak belirlendi. 

GL Platform tarafından düzenlenen Burdur Teke Yöresi 4. Tarım ve hayvancılık Fuarı, güç birliğine sahne oldu. Fuara kentteki tüm kurum ve kuruluşlar destek verirken ilk günden ziyaretçi akını yaşandı. Burdur Kapalı Pazar Yerindeki fuarda, büyük ve küçükbaş hayvanlar ile birlikte çiftlik ekipmanları ve teknolojileri, genetik alanındaki son yenilikler, yem sektöründeki gelişmeleri görücüye çıktı.

Tarım Hayvancılık Fuarı 2018

Geçen yıl 80 bin kişiyi ağırlayan bu yıl ise ziyaretçi hedefini 100 bin olarak belirleyen fuarın Burdur Vali Şerif Yılmaz, Belediye Başkan vekili Hasan Duygulu, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Adem Korkmaz, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüz, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Oktay Darcan, Birlik ve Oda başkanları ile vatandaşlar katıldı. Vali Yılmaz, Burdur’un tarım, bitkisel ve hayvansal üretimin hem birlikte hem yoğun gerçekleştiği, Türkiye’deki ender merkezlerden biri olduğunu söyledi. Teke Yöresinde kadimden gelen üretim ve hayvancılık yapısının teknoloji ile buluştuğunu belirten Vali Yılmaz, kamuoyunda merakla beklenen Burdur Şeker Fabrikasının satışıyla ilgili açıklama yaptı. Yılmaz, ihalenin yapılacağına dikkat çekerek “Burdur Şeker Fabrikası ülke sanayisine hizmet etmeye devam edecek. Kimsenin endişesi olmasın” dedi.

SULAMADA DEVRİM

Bu yıl üreticinin kurak bir sezon geçirdiğini, yağış miktarının da düşük olduğunu bu yüzden suyun tasarruflu kullanılmasının büyük önem taşıdığını belirten Yılmaz, “Vahşi sulama tesislerini yenileyerek damla sulamaya geçişi, hem merkezi hükumet hem de yerelde özel idare olarak destekliyoruz. Yeni tesislerin tamamında modern kapalı sistem sulama sitemlerine yöneldik. 1 yılda kullanılacak suyu 10 yılda kullanma imkanına kavuşmuş olacağız” diye konuştu.

BURDUR’UN KALİTESİ TARTIŞMAZ

Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu ise fuarın yeni gelişmeleri üreticiye sunarak köprü görevi gördüğünü söyledi. Duygulu, üreticiden tüketiciye kaliteni ürün ulaşmasında, tarım ve hayvancılık alanındaki bilimsel araştırma, teknoloji ile gelişmelerin rol oynadığına dikkat çekerek “Türkiye’de hayvancılık potansiyelinin yüksek olduğu bölgelerin başında gelen ilimiz, tarım ve hayvancılıkta marka olmuştur ve hayvansal üretimde birim başına elde edilen verimler Türkiye ortalamalarının üstünde gerçekleşmektedir. Burdur üretici, tüketiciye en kaliteni ürünleri sunuyor” dedi.

GIDA VE TARIM GELECEĞİMİZDİR

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp ise Türkiye’nin can damarının tarımsal ve hayvansal üretim olduğuna dikkat çekti. Hollanda örneği veren Gündüzalp, Hollanda’nın toplam yüz ölçümünün Konya’dan küçük olmasına rağmen tarımsal üretim miktarının 95 milyarı aştığını, Türkiye’nin kendi potansiyelini teknoloji buluşturduğunda bu rakamları çok daha fazla aşabileceğine inandığını söyledi. Gündüzalp “ Gıda ve tarım sadece yiyeceğimi değil geleceğimizdir” diye konuştu.

BURDUR MARKASI

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz da tarımsal üretimin gelişimi için üniversite sınırlarını aşan projelerle araştırma ve geliştirme çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Korkmaz Üniversitemiz, veteriner teşhis ve analiz laboratuvarı gibi yatırımlarla gelecekte Burdur hayvancılığının, canlı hayvan ve ürün kalitesini belirleyecek ve akredite edecek bir Burdur markası oluşturacak diye konuştu. Konuşmaların ardından GL Platform Genel Müdürü Gül Ceylan, katkıları nedeniyle Vali Yılmaz’a plaket sundu, açılış kurdelası kesildi. Ceylan, fuara tüm Teke Yöresinin sahip çıktığını belirterek, “Bu güç birliği, bu dayanışma bizde oldukça Hollandayı da geçeriz, dünya devi de oluruz” dedi.

Burdur’da 26 Nisanda açılan tarım hayvancılık fuarı 29 Nisanda sona erecek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.