Türkiye’nin Maldivleri Salda gölü turistlerin gözdesi

‘Türkiye’nin Maldivleri’ Salda Gölü

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan, beyaz kumsalı ve berrak suyuyla son yıllarda “Türkiye’nin Maldivleri” olarak anılan eşsiz Salda Gölü, yaz sezonuyla turistlerin ilgi odağı haline geldi.

Ziyaretçilerine beyaz kumsalları ve turkuaz tonlardaki suyuyla görsel bir şölen sunan Salda Gölü, mavi ve yeşilin iç içe olduğu doğal güzelliğiyle de dikkati çekiyor. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarla da “Türkiye’nin Maldivleri” olarak adından sıkça söz ettiren göl, çevresinde bulanan kamp alanları ve tesislerle turistlere konaklama imkanı sağlıyor.

Çevresinde bisiklet turları düzenlenen, kuş gözlenen, yüzülen ve dalış gerçekleştirilebilen göl, fotoğraf tutkunlarından da ilgi görüyor.

Ulusal Gençlik Kampları’na ev sahipliği yapacak

Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü tarafından gölün kenarındaki 12 hektarlık mesire alanı 2011 yılında tabiat parkına çevrildi. Yapılan çalışmalarla tabiat parkı içerisinde bir bölüm önümüzdeki yıldan itibaren Gençlik ve Spor Bakanlığınca yapılacak Ulusal Gençlik Kampları’na ev sahipliği yapacak.

Burdur Valisi Şerif Yılmaz, yaptığı açıklamada, Salda Gölü’nün turizm merkezi olma yolunda hızla ilerlediğini belirtti. Yapılan çalışmalarla eşsiz gölümüz ve Salda Kayak Merkezinde turistlerin yaz kış rahat ve güzel zaman geçirebileceğini ifade eden Yılmaz, gölün birçok özelliğe sahip olduğuna işaret etti.

Burdur’un göller bölgesinde bulunduğunu anımsatan Yılmaz, şöyle devam etti:

Salda Gölü diğer göllerimizden çok daha farklı özelliklere sahip. Dünya’nın en derin, en berrak, en sağlıklı ve yüzmeye müsait olan göllerinden bir tanesi. Türkiye’de ödül alan 5 gölden biri. Bu bölgenin bakir olma özelliği, ziyaret etme açısından daha da cazip hale getiriyor.”

Türkiye‘nin diğer şehirlerinden gelerek ilk defa gördükleri manzara karşısında şaşkına döndüklerini belirten vatandaşlar, tabiatın güzellikleri ile saklı olan bölgemiz yabancı turistlerin de ilgi odağı olmasını isteklerine ekliyorlar. Turizm tanıtımlarına destek verilmesi ile birlikte tanınmaya başlayan benzersiz güzelliklere sahip doğa harikamız ziyaretçileri ile dolup taşıyor.

Dünya’da benzeri olmayan doğa harikası salda gölüne sahip çıkarak doğallığını kaybetmemesini sağlamamız Burdur ilimiz için oldukça önemlidir. Kaybedilen doğa güzellikleri hiç bir zaman geri kazanılmıyor.

Göller bölgesi ile ilgili makaleleri takip edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.