İnsuyu Mağarası Nerede?

Burdur-Antalya karayolu üzerinde, Burdur'a 13 kilometre uzaklıkta bulunan İnsuyu Mağarası, ülkemizde turizme açılan ilk mağaralardan biridir. İnsuyu mağarası deniz seviyesinden 1200 metre yüksekliktedir.

Mart 15, 2023 - 09:30
Temmuz 11, 2023 - 21:57
 0  18
İnsuyu Mağarası Nerede?

İnsuyu Mağarası, Türkiye'nin güneybatısında, Burdur iline 14 km uzaklıkta bulunan doğal bir mağaradır. Turizme açılan ilk mağara olan İnsuyu Mağarası 597 metre uzunluğa sahip içerisinde çok sayıda küçük mağara barındırmaktadır. İnsuyu mağarası Antalya Burdur karayolu üzerinde bulunmaktadır.

Türkiye'nin en çok ziyaret edilen mağarasıdır.

1965 yılında turizme açılan mağara karstik yapının aşınması ve erimesi nedeniyle iç kısımda dikit ve sarkıtlar oluşmuştur. İnsuyu Mağarası, Burdur ilinin Mandıra köyü sınırları içerisindedir. Burdur'da bulunan mağara 80 metrelik genişliği ile en çok ziyaret edilen turizm merkezidir.

Türkiye'nin en büyük ikinci mağarası olan İnsuyu Mağarası, yer altı sularının erittiği kireç taşlarının oluşturduğu muhteşem sarkıt ve dikitleriyle ünlüdür. Mağaranın içinde turistler için 597 metrelik yürüyüş parkuru bulunuyor. Birbirine bağlı 9 boşluktan oluşur. Boşluk yanaklarında biriken sular göletler oluşturmuştur. Gölcükler, mağaranın tabanından geçen karstik bir yeraltı deresi ile birbirine bağlanmıştır.

Mağara yatay olarak uzanır ve hidrolojik olarak bir kaynaktır. Yani aktiftir ve çok dönemli oluşum özelliğine sahiptir. Jura-Kretase yaşlı kireçtaşları içinde gelişmiş olan mağara da kırık hatlar üzerindedir. İnsuyu Mağarası'nın suları aynı fay üzerinde olup kuzeydeki Kızılin Mağarası'ndan gelmektedir. Doğu-batı ve kuzey-güney fay hatlarının kesiştiği noktada mağaradan çıkan kaynak suları, mağara üzerinde traverten ovaları oluşturmuştur.

İnsuyu Mağarası'nın özellikleri nelerdir?


İnsuyu Mağarası'ndaki karstik yapının erimesi ve aşınması sonucu çeşitli yönlerde çentiklerle açılmış sarkıt, dikit ve koridorlar oluşmuştur. Mağaranın girişindeki sarkıt ve dikitlerle kaplı bir faydan çıkan karbonatlı maden suyu, içinde küçük bir yer altı deresinin suyuna karışıyor. Mağarada Dilek Gölü ve Büyük Göl gibi birbiriyle bağlantılı dokuz göl bulunmaktadır. Son yıllarda çevrede yapılan sondajlar ve yeraltı sularının kullanımı içindeki gölleri kurutmuştur. Son araştırmalarla birlikte mağaranın devamı niteliğinde yeni galerilerin olduğu tespit edilmiştir. Bu araştırma sonucunda elde edilen galeriler ve diğer buluntular 1/1000 ölçekli kroki üzerinde işaretlenmiştir. Burdur insuyu mağarası 100 binin üzerinde ziyaretçiye ulaşıyor ve yaz aylarında çok sayıda ziyaretçi tarafından ziyaret ediliyor.

İnsuyu mağarası deniz seviyesinden 1200 metre yüksekliktedir. Coğrafi olarak, Batı Torosların Kuzeydoğu kesiminde yer almaktadır. Jeolojik olarak kireçtaşlarından oluşur. Mağaranın büyük bölümünde kireçtaşı ve suyun birleşmesiyle oluşan sarkıt ve dikitler bulunmaktadır. Mağara içerisinde irili ufaklı 9 adet göl bulunmaktadır. Yaşanan su sıkıntısı nedeniyle mağara içindeki göller kurumuştur. Mağaranın toplam uzunluğu 8350 metredir.

İnsuyu'ndaki mağara efsanesi nedir?


İnsuyu Mağarası ile ilgili iki efsane olduğu söylenmektedir. İlk efsane, mağarada bir canavar olduğudur. 1714 yılında Burdur'a gelen gezgin Paul Lucas burada gördüğü bir hayvanı resmetmiştir. Mustafa Koçay 1931 yılında mağaraya girdiğinde kemik yığınları görmüş ve onu bu canavarın getirdiğini belirtmiş.

İkinci efsaneye göre Sagalassos antik kentinin kralı Severianus biricik kızını soylu bir ailenin oğluyla evlendirmiştir. Erkek ve kız birbirlerinden hoşlanmazlar. Kral daha sonra onları mağaranın derinliklerine hapseder, yiyecek ve su sağlamaz. Çift mağaradaki şifalı suyu içerek yaşamayı başarır ve aralarında bir aşk bağı kurulur. Mağaraya giren her çiftin bir daha ayrılmayacağına inanılır.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Haberci Burdur medya haberleri, Burdur'da iş dünyasının durumunu, toplumun sosyal sorunlarını ve bunlara nasıl çözüm üretilebileceğini araştırıyor. Özellikle iş geliştirme kapsamında bilgi paylaşımına hazırlanıyor.